به بهانه ی تولد 44 سالگی کریستوفر نولان

زندگی حرفه ای

اولین فیلم بلند او تعقیب نام داشت فیلمی با سرمایه 6000 دلاری و امتیاز فعلی 7.7 در سایت imdb ، که نولان نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان آن بود . فیلمی درام دلهره آور، به صورت سیاه و سفید ، محصول بریتانیا. داستان در مورد خبرنگاری است که هر روز کسی را انتخاب کرده و او را تعقیب می کند این کار برای وی عادی شده ، جالب اینجاست که وقتی می فهمد فرد مورد چه کاره است آن را رها کرده و سراغ فرده تازه ای می رود تا اینکه تصمیم می گیرد شخص مشخصی را فقط دنبال کند ... . این فیلم پس از نمایش در فستیوال سانفرانسیسکو مورد توجه قرار گرفت و بعدا بطور محدودی اکران شد .

با اولین موفقیت نولان ، وی به سراغ فیلم بعدی خود رفت ، فراموشی، فیلمی با روایتی متفاوت در مورد فردی که حافظه اش هر ده دقیقه پاک می شود و بدنبال قاتل همسر خود است . زیبایی فیلم به این بود که داستان از آخر به اول می رفت و باعث می شد شما هم فراموشی را حس کنید . فیلمی که همه کاره آن بازهم خود نولان بود . نولان بعد از خواندن داستان کوتاه برادر خود جاناتان بنام یادگاری فیلنامه فیلم را نوشت . فیلمی با بودجه 5 میلیون دلار ساخته شد ، در این فیلم گای پیرس که تا آن وقت بازیگری آماتور بود بازی کرد و همین یکی از هنر های نولان را به نمایش گذاشت که می تواند بازیگری آماتور را چگونه به بازیگری حرفه ای تبدیل کند . فیلم مورد توحه منتقدان زیادی قرار گرفت ، فیلم نامزد رشته های بهترین فیلنامه ارجینال و بهترین ادیت فیلم اسکار شد ، همچنین نامزد بهترین فیلمنامه در گلدن گلوب . فیلم هم اکنون با امتیاز 8.7 سی و یکمین فیلم برتر دنیا در لیست 250 فیلم برتر دنیا سایت imdb است .

فیلمی بعدی وی بی خوابی بود ( نولان فقط کارگردان این فیلم بود ) این فیلم یک باز ساخت آمریکایی از فیلمی نروژی با همین نام بود البته فیلمنامه تغییرات بسیاری کرده بود . فیلمی که نشان داد موفقیت نولان در فراموشی اتفاقی نبوده . فیلمی با بازی شاهکار آل پاچینو . آل پاچینو در نقش پلیسی بود که با همکارش به شهری می روند که شش ماه سال روز است و شش ماه سال شب ، آنها باید دنبال قاتل دختری بگردند ، در قسمتی که آل پاچینو و همکارش بهمراه چند پلیس دنبال قاتل هستند آل پاچینو همکارش را اتفاقی می کشد و این مسئله را مخفی می کند و گردن قاتل می اندازد ، ولی قاتل واقعیت را می داند و به سراغ آل پاچینو می آید و .... . یکی دیگر ازبازی های زیبای فیلم متعلق به روبین ویلیامز است که بیشتر در فیلم های طنز بازی می کرد ولی در این فیلم نقش قاتلی را داشت . فیلم با سرمایه 46 میلیون دلار ساخته شد و توانست 113 میلیون دلار در کل دنیا فروش کند .

بعد از فیلم بتمن و رابین ، شرکت رابین بخاطر شکست این فیلم دیگر سری بتمن را ادامه ندادند و وقفه ای طولانی در ساخت سری بعدی بتمن بوجود آوردند تا اینکه در سال 2002 نولان و دیوید اس گویر ، وانر را برای ساخت سری جدید بتمن به دست کارگردانی تازه کار ترغیب کردند که نتیجه آن فیلم بتمن آغاز می کند، فیلمی به تهیه کنندگی اما توماس که هم در نزد منتقدان و هم در گیشه استقبال خوبی داشت . این فیلم رتبه ی هشتم برترین فیلم سال 2005 را در داخل کشور و نهمین رتبه در جهان را کسب کرد. فیلمی با بودجه 150 میلیون دلار که توانست در دنیا 370 میلیون دلار فروش کند . نقش اول قرار بود به دیکاپریو داده شود که بخاطر مشغول بودن او با مارتین اسکورسیزی این نقش به کریستین بیل داده شد . این فیلم برنده ی اصلی سی و دومین جایزه ی سالانه یsturn شد.این فیلم برنده جوایزی برای بهترین داستان سازی ، بهترین بازیگر (کریستین بل ) و بهترین نوشته ( از نولان و گویر) شد . همچنین این فیلم نامزد جایزه اسکار برای هنر فیلم سازی شد . بتمن آغاز می کند با امتیاز 8.3 در سایت imdb ، رتبه 114 در 250 فیلم برتر تاریخ این سایت را دارد .

فیلمی بعدی نولان و یکی از شاهکارهای وی فیلم شهرت با بازی کریستین بیل و هیو جکمن بود . فیلمی به تهیه کنندگی اما توماس و نولان ، و نویسندگی جاناتان و کریستوفر نولان . فیلمی با فیلنامه ای نامتعارف و بسیار خاص ، در مورد رقابت دو شعبده باز بود . فیلمی با بودجه 40 میلیون دلار که توانست در دنیا 60 میلیون دلار فروش کند و مورد توجه منتقدان بسیار زیادی هم قرار بگیرد . این فیلم با امتیاز 8.4 ، رتبه 71 در بین 250 فیلم برتر تاریخ سینمای جهان را در دست دارد .

در حین ساخت همین فیلم بود که به نولان پیشنهاد ساخت ادامه فیلم بتمن داده شد که بالاخره در سال 2006 ادامه سری بتمن بنام شوالیه تاریکی رقم خورد . محور اصلی فیلم خود نولان بود و هیث لیجر هم به عنوان جوکر در فیلم انتخاب شد . فیلمنامه فیلم توسط جاناتان و کریستوفر بر اساس داستای از دیود گویر نوشته شد و در سال 2007 ساخت آن شروع شد .فیلم شوالیه تاریکی که پس از اکران موفقیت بسیار بزرگی برای نولان رقم زد . موفقیت بسیار بزرگی در گیشه و همینطور مورد تجسین منتقدان قرار گرفتن فیلم . منتقدان این فیلم را بزرگترین فیلم ساخته شده از روی کتابی کمدی در تاریخ دانسته اند . فیلم سومین فیلم برتر تمام دوران ها در داخل کشور و ششمین فیلم جهانی در آن زمان نام گرفت . سومین فیلم برتر تمام دوران ها در داخل کشور و ششمین فیلم جهانی در آن زمان نام گرفت . فیلم با بودجه 185 میلیون دلاری ساخته شد و در دنیا 1میلیارد و صد میلیون دلار فروش کرد و هم اکنون هشتمین فیلم پرفروش دنیا و سومین فیلم پرفروش در آمریکا است . همچنین این فیلم با امتیاز 8.9 دهمین فیلم برتر تمام تاریخ سینما است .

موفقیت بزرگ این فیلم به نولان اجازه داد تا بتواند فیلم اصلی خود را بسازد ، فیلمی که ده سال برای فیلنامه آن وقت گذاشته بود و خود همه کاره آن بود . فیلنامه اول از طرف شرکت برادران وارنر به خاطر گیج کنندگی زیادش رد شد ولی بعد از اینکه نولان قبول کرد اگر فیلم ضرر کرد خودش ضرر فیلم را برگرداند ، ساخت فیلم تایید شد . فیلم سرآغازبا بازی لئوناردو دیکاپریو ، فیلمی با داستانی علمی تخیلی اکشن در مورد خواب . فیلم برداری فیلم در سال 2009 آغاز شد و بالاخره فیلم در 16 جولای 2010 اکران شد که موفقیت تازه ای برای نولان بوجود آورد . فیلم در گیشه بسیار موفق بود ، همینطور منتقدان همه فیلم را تحسین کردند ، فیلم توانست در 8 رشته اسکار از جمله بهترین فیلم و فیلنامه ارجینال نامزد شود که توانست 4 اسکار بهترین میکس صدا ، ادیت صدا ، فیلمبرداری و جلوه های ویژه را بدست آورد . فیلم با سرمایه 160 میلیون ساخته شد و توانست در سراسر دنیا 820 میلیون دلار فروش کرد و الان رتبه 26 پرفروش ترین فیلم دنیا را دارد . این فیلم همچنین با امتیاز 8.9 در سایت imdb ، رتبه 9 فیلم های برتر تاریخ سینما را دارد . این فیلم در کل توانست 72 جایزه را در جشنواره های مختلف به خود اختصاص دهد .

 

کریستوفر نولان در حال ساخت قسمت سوم بتمن بنام شوالیه تاریکی است که خود آن را پایان سه سری بتمن خود می داند و همه سینما دوستان منتظر شاهکار بعدی او هستند . وی برای احترام به هیث لیجر مرحوم ، به هیج وجه از نقش جوکر در سومین فیلم خود استفاده نمیکند . همچنین نولان تهیه کنندگی و فیلنامه نویسی فیلم سوپرمن : مرد آهنی به کارگردانی زاک اسنایدر را در لیست کارهای خود دارد .

 

- در کنار فرانسیس فورد کاپولا تنها کارگردانی است که هم اکنون دو فیلم در میان 10 فیلم برتر سایت imdb دارد . از کاپولا فیلم های پدرخوانده 1 و پدرخوانده 2 و از نولان فیلمهای سر آغاز و شوالیه ی تاریکی در این فهرست قرار دارند . در ضمن از 7 فیلم بلندی که نولان آنها را کارگردانی کرده است ، 5 فیلم در لیست 250 فیلم برتر تاریخ imdb قرار دارند . علاوه بر فیلم های ذکر شده فیلم های فراموشی ، بتمن آغاز می کند و شهرت در این لیست قرار دارند .

- شوالیه تاریکی اولین فیلمی است که به روش آیمکس فیلمبردای شد .

- هزینه تولید فیلم آخرش سر آغاز تقریبا 3000 برابر اولین فیلم بلندش تعقیب است . نولان تعقیب را تنها با بودجه 6000 دلار ساخت که بیشتر آن صرف تبدیل نگاتیوهای 16 میلیمتری به 35 میلیمتری شد و عوامل اصلی آن فیلم همگی از آشنایان نولان بودند که بدون هیچ چشمداشتی در آن فیلم کار کردند .

همکاران مورد علاقه :

لی اسمیت ( تدوینگر ) – مایکل کین ( بازیگر ) – کریستین بیل ( بازیگر ) – دیوید جولیان ( آهنگساز ) – والی فیستر ( فیلمبردار ) – اما توماس ( تهیه کننده ) – جاناتان نولان ( فیلمنامه نویس )

آرزوها :

فیلنامه ای بر اساس زندگی هاوارد هیوز نوشته بود ( خودش آن را یکی از بهترین چیزهایی که تا کنون نوشته می داند ) و می خواست آن را با بازی جیم کری بسازد . ولی وقتی فهمید مارتین اسکورسیزی قصد ساخت فیلم مشابهی را دارد ، از این پروژه انصراف داد .

/ 0 نظر / 136 بازدید