عزت الله انتظامی درباره ی حمید سمندریان چه می گوید ؟

روایت عزت‌الله انتظامی از آشنایی با سمندریان

عزت‌الله انتظامی، بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما می‌گوید، حمید سمندریان تنها کارگردانی‌است که بهترین و بزرگترین بازیگران تئاتر و سینما از زیر دست او بیرون آمدند.

آقای بازیگر درباره آشنایی‌اش با حمید سمندریان به خبرنگار ما می‌گوید: «آن زمان که ایشان در آلمان بود من هم بودم ولی آشنایی اصلی ما بعد از بازگشت به ایران و ورود به دانشکده هنرهای دراماتیک رخ داد.»

او می‌افزاید: «آن زمان ایشان در دانشکده هنرهای دراماتیک تدریس می‌کردند و من نیز افتخار شاگردی ایشان را پیدا کردم. افتخاری که بعدها با به روی صحنه بردن نمایش «کرگدن» ابعاد بزرگتری به خود گرفت.»

نمایش «کرگدن» نوشته اوژن یونسکو، یکی از معروف‌ترین نمایشنامه‌های این نویسنده است. ظاهرا اجرای حمید سمندریان از این نمایشنامه، آنقدر چشمگیر بوده که حالا عزت‌الله انتظامی می‌گوید بعد از آن اجرا هر بار که به تماشای اجراهای دیگر کارگردانان از نمایشنامه «کرگدن» رفت آن نمایش به دلش ننشست و همچنان فکر می‌کرد که اجرای سمندریان از این نمایشنامه تکرار نشدنی‌ست.

به روایت آقای بازیگر، تمرین این نمایش یک سال طول کشید چون: «هر بار مشکلی برای ما درست می‌کردند. پیش از آن البته سمندریان کارهای زیادی کرده بود چه در تلویزیون و چه در عرصه تئاتر اما برای اجرای «کرگدن» حدود یک سال تمرین کردیم. تمریناتی ناپیوسته چون جای تمرین به ما نمی‌دادند و کارشکنی می‌کردند.»

او ادامه می‌دهد: «دست آخر این نمایش در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به روی صحنه رفت. آن زمان به خاطر شرایط سیاسی به دانشجویان خیلی سخت می‌گرفتند، اما هر بار سالن دانشکده ادبیات پر از آدم می‌شد. دانشجویان و مردمی که برای تماشای این نمایش به هر زحمتی بود خود را به سالن می‌رساندند و در صورت پر بودن صندلی‌ها روی زمین می‌نشستند تا بتوانند این نمایش را ببینند.»

انتظامی می‌گوید: «سمندریان پشتکار بالایی داشت و بهترین بازیگران از میان شاگردانش ظهور کردند. حیف که زود از دست رفت وگرنه ما کمتر آدمی مثل او را در عرصه تئاتر دیگر پیدا می‌کنیم که مثل او انرژی خلاقیت و توان برای کار داشته باشد.»

بازیگر فیلم «گاو» می‌افزاید: «سمندریان خودش بود. ادا و اطوار نداشت و از کس دیگری وام نمی‌گرفت. برای من بسیار قابل احترام بود و جادوی صحنه را خوب می‌شناخت.»

/ 0 نظر / 30 بازدید